Endodonti

İnsanın diş yapısının fizyolojisi, diş özü, patolojisi, diş kökü ve kök uçlarını içeren dokularla ilgili diş hekimliği dalına Endodonti adı verilmiştir. Endodonti tedavi şekli halk dilinde yaygın olarak bilinen kök kanal tedavisi ve dişin içinde bulunan sinir ile damarlarda oluşan hastalıkların tedavisini içeren tüm işlemleri kapsamaktadır. Enfekte olan sinir dokusu, hücresel atıklar ve kan damarları, kök kanalından uzman hekim tarafından uzaklaştırılıp, dezenfektan solüsyon ile kanal eğeleri tarafından kanal boşluğu temizlenerek şekillendirilir. Sonrasında doku ile uyumlu olan materyaller ile kanal boşluğu sızdırma yapmayacağı şekilde doldurulur.

Hasar gören pulpanın tedavisi, travmaya uğramış dişlerin tedavisi, endodontik cerrahi, kök kanal tedavisi, endodontik tedavi görmüş dişlerin rotasyonu, başarısız kök kanal tedavilerinin yenilenmesi, kanal tedavisi sonrasında rengi koyulaşan dişlerin beyazlatılması, kök oluşumunun tamamlanması gibi çeşitli uygulamalar Endodonti tedavi şeklini kapsamaktadır. Endodonti kapsamında yapılan tüm tedaviler, diğer diş hekimliği dalında olduğu gibi hastanın estetik ve fonksiyonel bozukluklarını geri kazandırılması adına yapılmaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi diş sağlığı ve tedavisinin olumlu sonuçlanması için hekiminize sadık kalmanız ve önerilerinin dışına çıkmamanız gereklidir. Hasar gören diş sinirleri, hastaya ciddi ölçüde dayanılmaz ağrılar yaşatabileceği için ihmale gelen bir durum değildir ve bir an önce uzman hekim tarafından hastanın Endodonti bölümünde tedaviye alınması gereklidir. Kusursuz gülümsemek ve ağrılı dişlerden kurtulmak için diş sağlığı oldukça önemlidir ve diş hekimin önerdiği şekilde tedavi esnasında ve sonrasında uzun ömürlü dişler için hijyen kuralları ilk sırada yer almalıdır.

Endodonti Kliniği

Endodonti kliniği Dentataşehir'den hemen randevu alın.