Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Diş kliniğini ziyaret eden çocuk hastaların genel ağız ve diş kontrolleri yapıldıktan sonra uygulanacak olan tedavi ilgili birimlerde planlanır ve sonrasında hastaya preop anestezi muayeneleri yapılır. Gereken tüm tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat planlanır ve ameliyat için hastaya gün verilir. 4 yaşından küçük çocukların ikna yöntemiyle diş tedavilerinin yapılması bir hayli zor olduğundan dolayı Genel Anesteziyle Diş Tedavisi yapılmaktadır. Özellikle 6 yaş ve üzeri ile engelli çocuklarda genel anestezi uzmanların tercihi olmaktadır.

Bununla birlikte uyum sorunu yaşayan çocuklarda yapılması gereken diş tedavisi, anestezi esnasında bilinci kapalı olmasından dolayı çocukların ağrısız şekilde bir seansta tüm diş tedavisi yapılabilmektedir. Ayrıca Genel Anesteziyle Diş Tedavisi uygulamasında, dişlerde tedavi gerektiren tüm işlemler anestezi esnasında yapılabilir ve çocuk anestezinin ardından gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilebilir. Çünkü çocuğa yapılan işlemler klinikte yatışa gerek duyulmayan ve anestezi ardından taburcu olunabilir müdahalelerden oluşmaktadır. Çocuklar genel olarak diş hekimlerine muayene olmaktan ve bunu takiben tedavi sürecinden oldukça korkarlar. Çoğu zaman uyumsuzluk içeren davranışlarda bulunabilir ve tedavilerinin yapılmasına izin vermeyebilirler.

Bu noktada oldukça avantaj sağlayan Genel Anesteziyle Diş Tedavisi, çocukların korunması gereken ağız sağlığında gerekli görülen tüm tedavi işlemleri birkaç saat içinde yapılır ve çocuğa sağlıklı dişler için zemin hazırlanır. Dolayısıyla mecburiyet gerektiren diş tedavilerinde çocuk uyumsuz ya da herhangi bir engeli bulunuyorsa, en doğru yol anestezi yöntemiyle diş tedavisini yapmak olacaktır.