Fissür Örtücü

Çocukların süt ve daimi azı dişlerin çiğneyici yüzey kısmında Tüberkül ile Fissür adı verilen tepecik, derin çukurlar gibi olumsuzluklar görülmektedir. Bu oluşumlar çocuklarda görülen diş çürüklerinin başlıca sebebidir. Dolayısıyla Fissür Örtücü, süt ile azı dişlerin çiğneme yüzeyinde görülen bu olumsuzlukları koruyu bir tabaka olarak kullanılan bir yöntemdir. Süt ve daimi dişler, ağız ortamında yeni oluştuklarında diş minesi tam anlamıyla tamamlanmadığından ötürü, bu dönem çocukların diş çürüklerine eğilimli olduğu bir süreçtir.

Bununla birlikte pit ve fissür oluşumunun yapısında ötürü, kullanılan diş fırçasının kılları bu yapının içine giremez ve orada bulunan bakteri plağını temizleyemediği içinde diş çürüklerine davetiye çıkar. Bundan dolayı, Fissür Örtücüler çocuklarda 3 yaşına kadar pedodontist tarafından uygulanması faydalı bir işlem olarak belirtilmektedir. Aynı zamanda fissür örtücü uygulaması, ağız temizliğini yeterli düzeyde yapamayan zihinsel ya da bedensel hastalara, çürük eğilimi fazla olan çocuklara, radyoterapi görmekte olan onkoloji hastaları gibi çeşitli sıkıntılar yaşayan kişilerin ağız içinde çürüklerin oluşmaması ve ağız sağlığının korunması adına yapılması uygun görülmektedir.

Uygulanmış olan Fissür Örtücü, zaman içinde kırılma ya da düşmeye karşı hekim tarafından kontrol edilmeli ve gerektiği durumlarda tekrar yenilenmesi gereklidir. Ayrıca bu işlem sırasında hastanın diş dokusu bozulmaz ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Fissür örtücü uygulaması, ilk muayene deneyimi yaşayan çocuklarda, hekim ile aralarındaki bağın kuvvetlendirilmesi adına ilk yapılam işlemlerden biri olmaktadır.