Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, diş eti tedavisinin ile adımıdır.

Ağız ve diş bakımına en önem gösteren insanın ağzında dahi bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler ağız ve diş temizliğinin en ufak bir açığında yemeklerle buluşarak dişlere yapışma eğilimi gösterirler. Plak adı verilen bu yapışkan madde zamanla diş taşına dönüşerek diş ve diş eti arasında kalın bir tabaka halinde yer ederler. Diş taşı temizliği yapılmadığı taktirde, önemli diş eti problemleri ve diş kayıplarına yol açmaktadır. Bu sebeple her insanın düzenli olarak 6 ayda 1 diş taşı temizliği yaptırması gerekmektedir. Bu süreyi maximum 1 yıla çıkarabilir, ancak daha da uzatırsanız ileride ciddi diş problemleri yaşanabileceğini söylemeliyiz.

diş taşı temizliği

Diş Taşı Temizliği

Halk arasında tartar olarak da bilinen diş taşı, temizlenmediği taktirde ilerde diş çürüklerine ve hatta daha da ilerleyerek diş kayıplarına yol açmaktadır. Diş eti ve diş arasında bulunan diş taşları önemli diş eti problemlerine yol açabilir ve diş eti çekilmesi, iltihabı gibi sonuçlar doğurabilir.

Diş Taşı Oluşumunu Önleme

Diş taşı oluşumunu önlemek için ağız ve diş bakımınıza özen göstermelisiniz.

  • Dişlerin düzenli fırçalanması çok önemlidir. Diş taşı oluşumunu önlemek için yapılabilecek en önemli şey düzenli fırçalamadır. Günde 2 kez detaylı bir fırçalama yapan bireyde diş taşı oluşumu en az düzeyde seyretmektedir.
  • Diş macunu seçiminizi florürlü diş macunundan yana kullanmalısınız. Florür bakterileri öldürerek diş taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • Diş taşı oluşumu çok eskiye dayanıyorsa ve hiç temizlik yapılmamışsa, diş taşlarını temizlemek de zorlaşıyor. Bu sebeple diş taşı oluşumunun ilk evrelerinde temizlik yapılması çok önemlidir. Bu sebeple iyi bir diş kliniğinde uzman Periodontoloji hekimleri tarafından diş taşı temizliği yaptırmak çok önemlidir.

Diş Taşı Temizliği Öncesi Sonrası

Diş taşlarınız yoğun veya azsa da diş taşı temizliği yaptırmalısınız. Ağız ve diş sağlığınız için ilk önerimiz düzenli olarak 6 ay-1 yıl arayla diş taşı temizliği yaptırmanız olacaktır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Diş taşları, dişlere, diş etlerine ve dokulara zarar veren bir şeydir. Ağız ve diş sağlığınızdan uzaklaştırmadığınız taktirde ciddi diş problemlerine yol açabilir ve hatta diş kaybına da yol açabilir. Bu sebeple düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırarak diş taşı oluşumunu en aza indirirsiniz. Diş taşı temizliği mutlaka yaptırmanız gereken acısız bir işlemdir. Diş taşı temizliğini uzman periodontoloji hekimleri yapmalıdır.

Yarım saatlik kısa bir seans ile diş taşlarınızdan siz de kurtulabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Soru Cevap

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Özel diş taşı temizliği için geliştirilmiş cihazlarla yapılan diş taşı temizliği, düzenli olarak yaptırmanız halinde herhangi bir zorluğu ve acısı olmayacaktır. Ancak uzun yıllar diş taşı temizliği yaptırmazsanız bu işlem biraz acıtabilir.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği, 20-25 dk sürer.

Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

Diş taşı temizliği ultrosonik cihazlarla yapılmaktadır. Bu cihazlar diş taşı temizliği için özel olarak geliştirilmiş ve dişlere herhangi bir zararı olmamaktadır. Aksine diş taşlarının temizliği yapılması, dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için çok önemli ve gereklidir.