Yer Tutucu

Süt dişleri, ileride çıkacak olan daimi dişlere rehber olarak oldukça önem teşkil etmektedir. Ancak herhangi bir nedenden ötürü süt dişlerinin çürümesi ya da erken dönemde kaybı, çevresinde bulunan dişlerin oluşan boşluğa doğru ilerlemesine ve buda doğal olarak diş yapısında çapraşık bir oluşuma neden olur. Bundan ötürü bu gibi durumlarda boş kalan bölgede daimi diş çıkana kadar Yer Tutucu uygulaması yapılır ve alan korumaya alınır.

Uygulanan Yer Tutucular, çocukların diş ve çene yapısına göre diş teknisyenleri tarafından hazırlandığı için, uygulaması da kullanımı da son derece kolay ve rahattır. Çocuğun kayıp diş sayısı, diş gelişimi ve yerine göre yer tutucu uygulaması sabit ya da hareketli olarak uygulanabilir. Çekilmiş olan süt dişin altında oluşan boşlukta, sürekli diş sürene kadar yer tutucu ağızda kalması gereklidir.

Yer Tutucu Ağız İçine Uygulandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuğun ağzına uygulanan yer tutucu, yerinden çıktığında fazla zaman kaybetmeden diş hekimine gidilmeli ve yer tutucu yeniden yapıştırılmalıdır.
  • Yer tutucunun çevresi rutin şekilde temizlenmelidir.
  • Dil ya da parmak ile bastırılıp, oynanamamalıdır.
  • Sakız gibi yapışkan maddelerin tüketilmemesi, yer tutucunun yerinden oynamaması adına önem teşkil etmektedir.
  • Yer tutucu uygulamasının ardından rutin olarak 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmelidir.
  • Herhangi bir nedenden ötürü Yer Tutucu kırılır ya da ezilirse, diş hekimine başvurup, yenisinin yaptırılması gereklidir.