Ortodonti

Diş sağlığı çocuktan yetişkine kadar son derece önem teşkil eden bir durumdur. Her inşada mevcut olan süt dişleri arkadan çıkacak olan daimi dişlere zemin hazırladığı için temizliğine dikkat edilmeli ve çürümemelerine özen gösterilmesi gereklidir. Merak edilen Ortodonti branşı ise, kişilerin baş, boyun alanındaki iskelet sıkıntıları ile dişsel sorunların teşhis edilmesinde, teşhis edilen sıkıntının önlenmesi ve tedavisini üstlenen birim olduğu söylenebilir. Bu branşın uzman hekiminin prensibi, hastanın diş sisteminde bir bozukluk oluşmamasıdır. Bunun için alınan tüm önlemlere de genel anlamda Koruyucu Ortodonti adı verilmiştir.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

  • Doğuştan gelen damak-dudak yarığı gibi iskeletsel problemler, diş gelişiminde geriliğe neden olmaktadır.
  • Aileden geçiş yapan genetik problemler, kişilerde diş eksikliğine sebep olabilir ve bu durum Ortodonti muayenesinde belli olur.
  • Sürekli kalem ısırma, parmak emme, dilin dişler arasında dolaşması gibi durumlar, dişsel yapıda bozukluğa yol açabilir.
  • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi

Gibi çeşitli etken nedenler kişilerde Ortodonti tedavisi görmesine neden olmaktadır.

ortodonti randevusu alma

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavi süreci ise hastanın genel durumuyla ilgili olmakla birlikte, dişsel problemlerde kullanılacak olan apareylere bağlı olarak da 1 ile 2 yıl kadar sürmesi olası bir durumdur. Hastanın iskelet sisteminden kaynaklanan sıkıntılarda, yaş faktörü de oldukça önemli olup, hastanın tedavi süreci 3 yıla kadar çıkabileceği uzman hekimler tarafından belirtilmektedir. Ortodonti Tedavi sürecinde duruma göre hasta 4 ile 6 hafta arasında kontrole çağırılır ve diş tellerinde gerekli görülen aktivasyon uygulaması yapılmaktadır.

Ortodonti tedavisinin bilinen en yaygın yöntemi Diş teli'dir.

Damon Ortodonti

Damon Ortodonti

Kısa süreli ve estetik sonuç için hem damon hemde estetik braketli çözümler sizin için en idealidir.

damon ortodonti

Yan tarafta yer alan görsel Dr. Raul Damian a aittir, bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır.